Bravo tihe djevojke!
Zatekla sam se na ulici kad je autobus s ‘vatrenim’ nogometašima, pobjednicima, prolazio nadomak Doma za starije i nemoćne u Klaićevoj ulici. Na ulici je gužva, skakanje, pljesak, nazdravljanje, smijeh, pucanje, dimljenje, vriskanje, suze radosnice. Mi smo pobjednici svjetskoga ranga! Bravo mladići! Mi vam čestitamo, ponosni smo na vas. Vi ste nam osvjetlali obraz, dignuli moral, učvrstili zajedništvo, proširili slavu i reklamu diljem svijeta. Vaše će zasluge biti nagrađene milijunskim svotama.
Upravo sam napustila Dom, V. kat – stacionar. Na hodnicima je tiho i ulašteno. Većina je stanovnika u krevetu, neki drugi jedva hodaju, bauljaju, a treći su u invalidskim kolicima. Sestre, njegovateljice, čistačice, servirke klize hodnikom, ljubazne i nasmiješene, ulaze u sobe u dobro uigranoj rutini dnevno – noćnog rasporeda – 24 sata! Hrana i hranjenje, lijekovi i liječenje, higijena, pelene, kupanje i presvlačenje, princeze, pomagala, zvonca za pomoć. Starost, bolest, nemoć, nesuvislost, hrvanje sa životom – na izmaku.
Bravo sestre, njegovateljice, servirke, čistačice.! Mi Vam čestitamo, ponosni smo na vas. Vi ste nam osvjetlali obraz, dignuli moral, učvrstili zajedništvo, proširili slavu i reklamu diljem svijeta. Vi ovim ljudima uljepšavate dane, svaki trenutak, pokazujući i svijetu i Bogu da je služenje najuzvišenija ljudska radnja, da je zahvalnost visokomoralni čin. Svaki će Vaš osmijeh, trud, strpljenje biti nagrađeni u srcima ljudi na rastanku, i u nekom velikom kozmičkom i Božjem redu. To je, izgleda jedino čime Vam se ovo društvo može zahvaliti.
A ja bih najradije Vas provozala onim nogometnim kockastim autobusom diljem grada, jer Vi ste, više nego itko, zaslužili da Vam ljudi plješću, da Vam se klanjaju sa zahvalnošću, da Vam kliču, jer ste presvukli pelenu njihovoj mami, baki… i nasmiješili joj se –uljepšali joj život, odteretili obitelj, učinili bogougodno djelo – i to sve iz dana u dan, i to sve, takorekuć, volonterski.
HVALA SVEM OSOBLJU DOMA ‘CENTAR’ NA SVESRDNOJ POMOĆI, TRUDU I LJUBAZNOSTI!
Zahvalna obitelj korisnika Vaših usluga
M.V.
ZADNJE OBJAVE
„POLAGANOST“ – glazbeno-scenska predstava
U Domu Centar premijerno je izvedena glazbeno-scenska predstava „Polaganost“, nastala u suradnji Binocular Teatra i Doma za starije osobe Centar u sklopu ESF projekta „Smijeh kao lijek“. Predstava je rezultat višemjesečnog rada i proba korisnika Doma i autorskog tima predstave. U predstavi se prepliću osobne priče korisnika i dijelovi dramskog teksta Stjepana Komesa „Uz šalicu kave“ iz knjige „Život u staračkom domu“, te poezije Stjepana Komesa, Dobriše Cesarića i Antuna Šoljana.
Car je gol u Domu Centar
Naslov vas je sigurno zbunio, ali pojasnit ćemo. U srijedu, 15. prosinca, u našem Domu, gostovao je bend Car je gol i njihov gost Rene Medvešek. Darovali su nam nezaboravan, predblagdanski koncert.
Nositelji ESF projekta
Dom za starije osobe Centar potpisao je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskog socijalnog fonda – Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali u financijskom razdoblju 2014. – 2020. u iznosu 1.662.421,52kn.